ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

فرش کاشان غنی از مباحث زیبا شناسی !

محقق و پیشکسوت فرش ایران گفت: فرش کاشان بنا به سابقه هنری و مهارت های ملموس و ناملموس غنی و سرشار از زیبایی و مباحث زیبایی شناسی است.

استاد محسن محسنی، از تلاشگران ثبت جهانی پرونده فرش کاشان دردانشگاه کاشان افزود: دلیل به ثبت رسیدن فرش کاشان در فهرست یونسکو این است که کاشان صاحب فن، صنعت و صاحب هنر فرش ایران است.

 با بیان اینکه در میان شهرهای ایران هنر فرش کاشان از همه پیشکسوت تراست اظهار داشت: قدمت و پیشینه کاشان در فرش بافی و سبک فارسی بافی آن با خصوصیاتی که به نام میراث ناملموس شناخته می شود بسیار مشهور است .این پژوهشگر با بیان اینکه زبان فرش تصویری است یادآورشد: کاشان، در میان هنرهای دستی و بخصوص فرش دستباف جایگاه ویژه و منحصر به فردی دارد و جلوه گاه اندیشه های لطیف انسانی است. استاد محسنی همچنین افزود: فرشبافی کاشان هم دارای فرش عشایری و هم فرش شهری باف است که فرش‌های میمه و جوشقان نمونه های فرش عشایری کاشان هستند. از نظر تاریخی کاسیان یا کاشی ها توانستند در تاریخ کهن خود با فلاحت و صناعت بر طبیعت پیروز شوند و ادامه این توان را در بعدهای متفاوتی می توان مشاهده نمود. یکی از موارد مهم توان کاشی ها درفرش بافی ست. در تطابق با رنسانس غرب در ایران انواع هنرها به حرکت در آمد تا دوره ی قاجاریه آثار نیک و بد آنها وجود داشت و با طلوع دوباره صنایع در معماری و نساجی و ابریشم شناسی و عملیات ابریشم، دولاتابی و چندلاتابی و گلابتون و مفتول های طلا به کار برده می شد خاص مردم کاشان بود. اول قرن دهم که رنسانس ایران آغاز شد نقش اول را کاشانی ها داشتند و قالی شاه عباسی، اولین قالی شاه عباسی اصیل اهدا به حرم امام رضا با گلهای شاه عباسی درشت محصول کار کاشانی هاست.

اهمیت قالی کاشان در دوره های متفاوت پیوسته ماندگار بوده است و مهارت های بافتن قالی که جز میراث ناملموس این دیار کهن بوده در سال 2010 به عنوان نخستین نوع قالی شهری باف و فارسی به ثبت جهانی رسید.  توان بافت قالی ، رنگرزی طبیعی، طراحی زیبا سبب توجه به فرش کاشان و معرفی آن برای جهانیان بوده است. رنگرزی طبیعی اساتید رنگرزی بخصوص استاد ستاری،( فرش سجاده ای ) طراحی و تلاش در تولید توسط خانواده افسری و بافت کارگاهی که تاکید بر روحیه کار جمعی دارد از شاخصه‌های معرفی فرش کاشان به جهانیان بوده است.

استاد محسنی خاطر نشان کرد: آوازه قالی کاشان به بافندگان توانا و خوش ذوق آن ارتباط دارد که نسل به نسل هنر خود را منتقل کرده اند و کاشان می تواند فرش های اصیل تر و بهتر و زیباتر تولید کند که در ظاهر زیبایی فرش تبریز ولی استحکام و مقاومت فرش کاشان را داشته باشد. به گفته وی، رنگرزی از جمله صنایع دستی مرتبط با قالیبافی کاشان است که قدمت آن با صنایع نساجی یکسان بوده است.

محقق و پیشکسوت فرش حفظ و احیاء فرش دستباف کاشان را وظیفه همگان دانست و افزود: بایستی تلاش شود که از این میراث گرانبها که در انزوای خانه ها در شرف انهدام است محافظت و احیا شود.

 

http://www.ParisCarpet.com

 http://www.ParisCarpet.blogfa.com

 

 

 

 

 

کارخانه: کاشان – شهرک صنعتی صباحی _ میدان شهیدان اربابی - شرکت تولید ی سجاده فرش سبحان
کانال تلگرام : @sobhancarpet
ارتباط از طریق وایبر - واتس اپ و تلگرام :
09137292938